Ana sayfa Wordpress İpuçları WordPress Yazı Sürümlerini Kapatın, Gereksiz Veritabanı Şişkinliğinden Kurtulun

WordPress Yazı Sürümlerini Kapatın, Gereksiz Veritabanı Şişkinliğinden Kurtulun

240
2

Wordpress, bir içerik üretirken belli aşamalarla makaleyi otomatik olarak kaydeder. Yayınladıktan sonra da bu işlem devam eder ve yaptığınız değişiklik öncesini kayıt altına alır. Aslında güzel bir özellik olmasına karşılık aşırı derecede veritabanını şişirir ve veritabanı boyutunu normalden kat ve kat arttırabilir.

Geriye dönük çalışmaları seviyor, makalelerinizi sürekli olarak güncelliyorsanız önceki sürümleri sitenizin üzerinde taşımak sitenizin yorulmasına dahi neden olabilir. Birkaç adımda bu özelliği devre dışı bırakarak sitemizin yükünü hafifletebiliriz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

1-) İlk olarak Site FTP sunucumuza bağlanalım ve Wp-config.php dosyamızı düzenle seçeneğiyle çalıştıralım. Daha sonra aşağıdaki kodu bulalım.

define('WP_POST_REVISIONS', true);

Buradaki true kısmını false yaparak otomatik sürüm kaydını kapatıyoruz.

define('WP_POST_REVISIONS', false );

2-) Veritabanına eklenen otomatik yazı sürümlerini komple silmek..

Şimdi Host sağlayıcımıza bağlanalım ve PHPMyadmin’e erişip veritabanımızda daha önce kayıt edilmiş yazı sürümlerini silelim. Giriş yaptıktan sonra veritanabına SQL kısmına tıklayarak aşağıdaki kodu girin.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Artık veritabanımızdan gereksiz yazı sürümlerini kaldırdık. Bütün bu işlemi yaparken herhangi bir eklenti de kullanmadık. Bütün bunları yaparken zorluk yaşıyorsanız ve WordPress kullanımı hakkında yeniyseniz bunu eklenti yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. WP-Optimize isimli eklenti hakkında detayları sitemizde bulabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. ben bu işlemi manuel yapmak yerine wp-optimize kullanıyorum. site ziyaretçi sayım anlık 40-50’lerde VPS kullanıyorum sizce CPU miktarını arttırmak için eklentiyi kaldırıp manuel mi yapmalıyım ? bilgi verirseniz mutlu olurum. iyi çalışmalar

    • CPU kısıtı Paylaşımlı hostinglerde ve VPS’lerde mevcut Dedicated bir sunucuya geçerseniz kendi sunucunuzun CPU’sunu kullanırsınız. VPS yani sanal sunucu Dedicated yani fiziksel sunucunun parçalara ayrılmış halidir. Bu nedenle eğer bütçeniz fiziksel bir sunucuya geçmeyi destekleyecek şekilde değilse eklentilerden uzak durmanız hit sayınızın artmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here