WordPress Yazı Başlığı Kısaltma Fonksiyonu

Wordpress PHP tabanlı bir CMS olduğu için Php’nin hali hazırda bulunan birçok fonksiyonunu WordPress için oluşturulan fonksiyonlarla harmanlayıp kullanabiliriz. WordPress fonksiyonlarını buradan görebilirsiniz.

[reklam]

WordPress’in get_the_title fonksiyonunu kullanarak kendimize farklı bir fonksiyon yazalım. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına atmanız yeterli olacaktır.

function wpgunlugu_baslik($limit) {
$title = get_the_title($post->ID);
if ( strlen($title)> $limit){
$title = mb_substr($title,0,$limit);
return $title.'...';
}
else
{
return $title;
}

wpgunlugu_baslik isminde içerisinde bir parametre bulunan fonksiyon oluşturdum. Daha sonra WordPress’in başlığı çeken ;

$title = get_the_title($post->ID);

fonksiyonu fonksiyonuma entegre ettim. Ardından Php’nin strlen fonksiyonu ile başlığın uzunluğunun $limit değişkeni ile adlandırdığım parametreden uzun olup olmadığını if else yapısıyla kontrol ettim.

$title = mb_substr($title,0,$limit);

Ardından WordPress $title değişkenini eğer verdiğim limitten uzunsa mb_substr ile sıfırdan başlayarak belirlediğim limite kadar olan kısmını kesip, sonuna “…” koydum. Eğer limit değerinden kısaysa direk olarak $title değerini yazdırdım.

Şimdi temanızda başlık kısmında bu kodu kullanırsanız dilediğiniz limit doğrultusunda Türkçe karakter hatası almadan kullanabilirsiniz. Eğer sadece substr fonksiyonunu kullansaydım Türkçe karakterlerde ve unicode karakterlerde sorun teşkil edecekti.

Kullanımı da oldukça basit. WordPress’in mevcut the_title fonksiyonu yerine yukarıda yeni oluşturduğum wpgunlugu_baslik fonksiyonunu kullanmak. Yani;

<?php the_title(); ?>

bunun yerine;

<?= wpgunlugu_baslik(50); ?>

bu kodun yazılması yeterli. Artık başlık değerlerimiz 50 karakter uzunluğunda olacak.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir