WordPress Veritabanı Yedekleme Eklentileri

Veritabanınızı sürekli olarak yedeklemelisiniz. Olası kötü durumlarda bir önceki veritabanı yüklemesi yaparak sitenizi kurtarabilirsiniz. Eğer sitenizde güvenlik sorunu olduğunu düşünüyorsanız buradaki yazımı inceleyebilirsiniz. İlk olarak benim tercihim Wp Db Backup eklentisi ile veritabanınızı dilediğiniz tarihler arasında belirttiğiniz mail adresine yedekleyebilirsiniz. Bu eklentiyi tercih etmemin en önemli sebebi basit ve anlaşılır olmasıdır. Ayrıca tamamen ücretsiz bir eklentidir.

[reklam]

1# Wp-Db- Backup Eklenti Detayları

Eklenti yönetim kısmına Araçlar > Yedekle menüsünü takip ederek erişebilirsiniz.

İlk kısımda eklentinin mevcut WordPress tablolarını her zaman yedekleyeceğini gösteren ve ayrıca kurduğunuz eklentilerin tutulduğu tabloların tarafınızdan seçilebilmesi için ayrı bir tablo göreceksiniz. Buradan dilediğiniz eklentinin verilerini de yedekleyebilirsiniz.

İkinci kısımda yedek dosyasını nasıl alacağınızı belirtmeniz gerekir. İlk seçeneği seçerseniz sürekli olarak bu panelden yedekleme yapmanız gerekecek. Fakat ikinci seçeneği işaretleyerek belirttiğiniz e-posta hesabına Şimdi Yedekle diyerek yedekleme işlemini başlatıp dosyanızı e-posta adresine alabilirsiniz.

Bir Cron-job oluşturup 3. seçenekte belirtilen süreler doğrultusunda yine opsiyonel tablo seçimi yaparak dilediğiniz e-posta adresine bu süreler doğrultusunda yedekleme programı başlatabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir.

Eklentiyi İndirmek için tıklayın.

2#UpdraftPlus WordPress Backup Plugin Eklenti Detayları

Diğer eklentiye göre biraz daha gelişmiş olan UpdraftPlus backup eklentisi birçok özelliğini premium müşterine sunuyor. Yani ücretli bir eklenti diyebilirsiniz. Yaptığı işlem aynı, yani sitenizin veritabanını dilediğiniz zaman aralığında yedeklemesi, farklı olan kısmı yedekleme yeri alternatifi. Yani sadece e-postayla değil, dilerseniz yedeklerinizi Google Drive hesabınıza otomatik olarak yükletebilirsiniz. (Bu arada birçok yükleme yeri ücretlidir.) Ayrıca sunucunuzdaki dosyaların yedeklemesinide gerçekleştirebilirsiniz.

Eklentiyi Bu başlığın en son cümlesinden indirip kurun, ardından Ayarlar > UpdraftPlus Yedekleri menüsünü takip edin ve eklenti yönetim sayfasını açın.

Burada yedekleme sıklığını belirtin, yedeklenecek yolu belirtin işlem tamamdır. Artık o belirttiğiniz süre sonra yedeklenecek yere yedeğiniz ulaşacak. Hemen bir yedek oluşturmak için Backup/Restore kısmına tıklayın.

Şimdi yedekle diyerek yedekleme işlemini çalıştırabilirsiniz.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

3# Wp Database Backup Eklentisi

Yine kaliteli bir veritabanı yedekleme eklentisi. FTP, mail, Amazon S3, Dropbox ve Google Drive hesaplarınıza kolayca veritabanı yedeğinizi atabileceğiniz bu eklentinin tek kötü yanı Türkçe’ye çevrilmemiş olması.

Eklenti ayarlarına erişebilmek için Araçlar > Wp Database Backup yolunu takip edin.

İlk kısımda manuel olarak yedek oluşturabilirsiniz. Zamanlama işlemi için 2. sekmeye tıklayalım.

Buradan ilk seçeneği işaretleyip, 2. seçenekte yedekleme sıklığını belirtelim ve ayarları kaydedelim. Daha sonra 3. seçenekten yedeklenmesini istediğimiz veritabanı tablolarını belirtelim.

Burada Exclude table kısmından dahil etmek istemediğimiz tabloları işaretleyip kaydedelim ve ardından yükleme yolunu girmek için 4. sekmeye tıklayalım.

Dilediğimiz yedekleme yolunu seçtikten ve ayarlarını yaptıktan sonra save Settings diyerek kaydedelim artık belirttiğiniz sıklıkta Veritabanı yedekleriniz dilediğiniz yere yedeklenecektir.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

1 Yorum

  1. Tenkoblog dedi ki:

    wp database backup kullanıyorum oldukça kullanımı kolay ve işime yarıyor. büyük sitelerin tercih etmesi gereken eklenti, ilk eklenti büyük veritabanlarında sorun yaşatabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir