Ana sayfa Wordpress İpuçları WordPress Site Haritasını Yandex’e Ekleme (Yandex Webmaster)

WordPress Site Haritasını Yandex’e Ekleme (Yandex Webmaster)

89
0

Ülkemizde faliyet gösteren arama motorlarından Yandex üzerinden de hit almak için sitenizi Yandex Webmaster uygulamasına eklemeniz gerekiyor. webmaster.yandex.com adresine Yandex hesabı oluşturup giriş yaparak sitenizin sitemap dosyasını tanımlamalısınız.

[reklam]

İlk olarak webmaster.yandex.com’a giriş yapalım otomatik olarak bizi webmaster.yandex.com/sites/ kısmına yönlendirecek. Eğer yönlendirme olmaz ise direk olarak buraya gidelim.

Burada Add site butonuna tıklayalım.

Site adresimizi ssl kullanıyorsak httpsli olarak girmeye özen gösterip Add butonuna tıklayalım.

Buradan doğrulama yöntemini seçelim. Meta Tag olarak doğrulama yapacaksanız size verilen doğrulama kodunu(Her site için bir sefer oluşturulmaktadır) Görünüm > Düzenleyici > Header.php dosyasının içerisinde <head> </head> tagları arasına yerleştirmeniz gerekmekte. Yada html ile doğrulama yapmak istiyorsanız site FTP hesabınıza bağlanıp site ana dizinine size verilen html dosyasını yüklemelisiniz. Ardından Check butonuna basarak doğrulama işlemini tamamlıyoruz.

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra Indexing > Sitemap Files kısmını açıyoruz ardından açılan kısma site haritamızın linkini yazıyoruz. Eğer bir site haritanız yoksa, “Google XML sitemap Eklentisi Oluşturma” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Site haritası linkini yapıştırıp Add butonuna tıklıyoruz.

Gönderdiğiniz site haritasındaki linkler Yandex tarafından okunmaya başladığında indexlenmeye başlayacaktır. Yandex’in site haritanızı okuması biraz zaman alabilir. Sizde bu sırada Diğer arama motorlarına site haritalarınızı gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here