WordPress Site Haritası Oluşturma ve Google Search Console’a Site Ekleme

Wordpress site haritasını oluşturup otomatik olarak Google Search Console’a gönderip sitenize girdiğiniz yeni blog yazılarınızı otomatik olarak Google’a bildirerek, Google aramalarında sitenizin daha fazla sonuç içerisinde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Site haritaları, arama motorları tarafından sürekli kontrol edilir ve yapılan değişikliklere göre sitenizin arama motoru varlığını geliştirir. Bu nedenle henüz bir WordPress Sitemap Eklentisi edinmediyseniz (Yoast, All in Seo vb. seo eklentileri otomatik sitemap içerir. Bu eklentileri kullanıyorsanız ayrıca bir sitemap eklentisi edinmenize gerek yoktur.) Google XML sitemap eklentisi 2 milyondan fazla aktif site tarafından kullanılan oldukça basit ve kullanışlı bir site haritası eklentisidir. Bu eklentiyi indirip kurabilirsiniz.

[reklam]

1# WordPress Sitemap Oluşturma

Eklenti kurulumunu bitirdikten sonra eklentiyi etkinleştirin.

Dünyada en fazla kullanılan WordPress Sitemap Eklentisi – Wpgunlugu.com

Daha sonra admin panelinizden Ayarlar > XML Sitemap yoluna gidin ve site haritanızın linkini alın. Eklenti ayrıntıları ve ayarları farklı bir başlıkta detaylıca aktarılacaktır. Sitemap adresleriniz;

https://www.siteniz.com/sitemap.xml
https://www.siteniz.com/sitemap.xml.gz

Artık wordpress tabanlı sitenizin site haritaları hazır.

2#Google Search Console’a WordPress Sitenizi Ekleme

Google aramalarında sitenizin daha fazla sonuçta gözükmesi için sitenizi bir google hesabına sahiplemeniz gerekmektedir. Bir Google hesabınız yoksa hemen bir tane hesap açın. Daha sonra Google Search Console sayfasına gidin.

[reklam]

Yenilenen Google Search Console sayfasından bir tane mülk oluşturmamız gerekmekte.

Hem eski sürümde, hemde yeni sürümde nasıl yeni bir site ekleyeceğinizi gösteren yukarıdaki resimde bulunan işaretli yerlere tıklayarak sitenizi Google Search Console’a ekleyin.

Sitenizi eklerken en çok dikkat etmeniz gereken husus sitenizin bütün sürümlerini eklemeniz olacaktır. Yani SSL kullanıyorsanız sadece https’li değil http’li sürümüde sisteme yüklemelisiniz.

Sitenizi eklerken kullanacağınız tüm kombinasyonlar ise;

http://www.siteniz.com
http://siteniz.com
https://www.siteniz.com
https://siteniz.com

Toplam 4 kez sitenizi Google Search Console’a ekleyin. Şimdi Site haritanızı hem eski, hemde yeni Search Console’da nasıl yükleyeceğinizi aktaralım.

3# Site Haritanızı Search Console’a Ekleme

1.Seçenek: Eski Search Console’a göre;

Mülk listenizden sitenizi bulun ve domaine tıklayın. (4 adet yukarıdaki kombinasyona göre hepsinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.)

Açılan kısımda Site haritaları kısmına tıklıyoruz.

Üst kısımda bulunan Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklıyoruz.

Hemen altta açılacak kutuya sitemap adreslerimizi yazıyoruz. hem sitemap.xml hemde sitemap.xml.gz adreslerini girmeyi unutmayın. Bu işlemi eklediğimiz her kombinasyona uyguluyoruz.

2.Seçenek: Yeni Google Search Console;

Resime tıklayarak büyütebilirsiniz..

Burada herşey tek ekranda, ilk olarak sitenizi seçin ardından sol kısımda bulunan Site haritaları bölümüne tıklayın açılan kısımda Yeni bir site haritası ekleyin bölümüne hem sitemap.xml hemde sitemap.xml.gz girin ve gönder butonuna tıklayın.

Artık site haritalarınızı Google’a gönderdik, artık eklediğiniz her yeni makale otomatik olarak Google tarafından algılanacak ve düzenli aralıklarla Google arama sonuçlarında yerini alacaktır. Başka içeriklerde görüşmek üzere, iyi bloglar!

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

2 Yorum

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Makale için teşekkürler.
  Search consol’a site eklerken neden tüm sürümleri eklemek gerekiyor? Her sürümün farklı algınaldığını okumuştum.
  Yani benim bildiğim yöntem https://site.com bildirmek yeterlidir diye biliyorum.
  Bu şekilde uyguluyorum ve bu güne kadar bir sorun da çıkmadı.
  Yanlış mı kullanıyorum yoksa?

  • Kazım Uslu dedi ki:

   İleride ssl den vazgeçtiniz diyelim, linklerinizi kaybedebilirsiniz yada www’lu sürüme geçmeyi tercih ettiğinizde diğer linklerden gelen ziyaretçileri kaybedebilir sıralamadan düşebilirsiniz. bu nedenle sitenin bütün sürümlerini eklemek ilerde yapacağınız değişikliklerde sitenizin etkilenmesinin önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir