WordPress Resim Üzeri Logo Ekleme Eklentisi (Watermark)

Watermark, sitenize eklediğiniz resimlerin üzerine belirlediğiniz bir logoyu basar. Bu özellik, resimlerinizin kopyalanmasının önüne geçtiği gibi marka bilinci oluşturmada oldukça başarılıdır. Google arama sonuçlarında gözüken resimlerde site logonuz gözükecek, insanlar site adresinizi ezberlemeye başlayacaktır.

Bunun için yapmanız gereken buraya tıklayarak Watermark eklentisini indirmektir.

Ben birçok projemde bu eklentiyi kullanmaktayım. Eklentiyi indirip aktif ettikten sonra Ayarlar > Watermark bölümünden eklentinin ayarlarına ulaşabilirsiniz.

İlk seçeneği işaretleyerek aktifleştirin. İkinci seçenek size kalmış, manuel olarak resim yükleme esnasında watermark ekleyeceğim diyorsanız aktifleştirin boş bırakırsanız yüklediğiniz her resime otomatik olarak watermark ekler.

3. Maddede watermark eklenecek olan resim türlerini belirleyebilirsiniz. Thumb dosyalarını seçmenizi önermiyorum. 4. Maddede eğer ki custom post type kullanıyorsanız ve watermark eklenecek post tiplerini belirlemek istiyorsanız ikinci seçeneği işaretleyip seçim yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içeriklere uygulansın diyorsanız ilk seçeneği seçmelisiniz.

İlk karede resimin nerede gözükeceğini belirliyoruz. 2. karede X kısmına vereceğimiz bir değer o miktarda alt ve üstten boşluk bırakacak. Y değeri ise sağ ve soldan boşluk bırakacak.

X değeri verirseniz;
padding:10px 0px;

Y değeri verirseniz;
padding:0px 10px;

X ve Y değeri verirseniz;
padding:10px;

Üçüncü maddede piksel seçeneği işaretliyoruz.

1 kısımdan logomuzu yüklüyoruz. 2. kısımdan Watermark logomuzu nasıl kullanacağımızı belirtiyoruz. Eğer Orijinal kalırsa direk olarak yüklediğimiz resim dosyasını kullanır. Eğer Custom seçerseniz hemen aşağıda yer alan Watermark Custom size kısmından resim boyutunu manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Eğer Scaled seçeneğini işaretlerseniz resimi Watermark Scale bölümünden daraltabilir ve bunu kullanabilirsiniz.

Opacity seçeneği watermark logosunun saydamlaşmasını sağlar. Image Quality seçeneğinde resmin kalitesini belirleyebilirsiniz. Son seçenekte ise baseline seçerek resmin orjinal uzantısında kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu kısımda resim korumasını göreceksiniz. Sağ tık özelliğini devre dışı bırakarak resimlerinizi indirilmeye karşı koruyabilirsiniz. Hemen alttaki sürükle bırak özelliğinide devre dışı bırakarak resimlerinizi indirilmeye karşı koruyabilirsiniz. Son seçenekte korumayı giriş yapmayan üyelere aktif edebilirsiniz.

Image Backup kısmında ise eklentinin etkilediği resimlerin birer kopyasını alarak yedeklemesini ve olası eklenti kaldırma durumunda bu yedeğin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir