WordPress Resim Optimizasyonu Eklentisi – Wp Smush

Google Page Speed hataları ile uğraşmayı seviyorsanız ve sitenizi devamlı optimize edilmiş bir halde tutmakta titizseniz mutlaka kurmanız gereken bir eklenti ile sizi tanıştırmak istiyorum. Sitenizde bulunan resimleri optimize etme görevini üstlenen bu eklenti ücretli ve ücretsiz özellikleri barındırıyor.

[reklam]

Eğer WordPress ile yeni tanışacaksanız, bu eklentiyi ilk kurulumda kurmanızı gerçekten tavsiye ediyorum, eğer zaten bir wordpress siteniz varsa bu eklentiyi kurarak ve biraz zaman ayırarak sitenizde bulunan bütün resimleri optimize edebilirsiniz. Zaman ayırmak istemiyorsanız ücretli sürümünü satın alabilirsiniz.

Eklentiyi indirip kurduktan sonra Admin menü barda Smush kısmına tıklayarak erişebilirsiniz. İlk girişte Hızlı kurulum ayarları ile karşılaşacaksınız aşağıdaki resimde olan sekmeleri işaretleyin.

Bu sekmeleri işaretlememizin sebebi, ilk seçenekte artık içerik oluştururken eklediğiniz her resim otomatik sıkıştırılacak, ikinci kısımda ise resimlerin meta taglarını çıkartıp daha etkin bir sıkıştırma yapacak.

Eğer sitenizdeki bütün resimleri yeniden boyutlandırmak isterseniz üçüncü tercihi işaretleyebilirsiniz.

Eklenti yönetim kısmında Şimdi Toplu Sıkıştır butonuna tıklayarak ücretsiz versiyonda sitenizde bulunan toplam resimleri her seferinde 50 adet olacak şekilde sıkıştırmaya başlayabilirsiniz. 50 resime ulaştığında butona tekrar basmanız gerekecek. Hepsi bu kadar ve kullanımı gerçekten çok basit.

Eklenti kurmadan tek seferinde bütün resimleri dilediğiniz gibi sıkıştırmak için yazdığım php kodunu ise Google Page Speed hatalarından kurtulun isimli makalenin 7. başlığında bulabilirsiniz.

Eklentiyi güvenle indirmek için tıklayın.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir