Wamp Server Kuramayanlar İçin Xampp

Wamp server oldukça nazlı bir program olduğundan çoğu bilgisayarda çalışmayabilir. Bu nedenle port sorunu, dll eksikliği, sistem uyumu gibi birçok hatayla karşılaşabilirsiniz.

[reklam]

Eğer bir yazılım geliştirme işiyle uğraşıyorsanız yada WordPress tema veya eklenti yapıyorsanız kendi bilgisayarınızda çalışmak çok daha mantıklıdır, bu nedenle localhosta ihtiyacınız olacak ve bunu sağlayacak programların başında Wamp server gelir.

Eğer bilgisayarınızda Wamp server’i bir türlü çalıştırmayıp sizde hatalardan sıkıldıysanız hiçbir hatayla karşılaşmadan kolayca Xampp kullanabilirsiniz.

Xampp’ı indirmek için tıklayın.

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak açılan kısımda Windows için Xampp’a tıklayıp güncel versiyonu kolayca bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Kurduktan sonra masaüstündeki simgesine tıklayarak Xampp’ı çalıştırın.

Program çalıştığında Apache ve MySQL servislerini başlatmalısınız. Start diyerek bu servisleri başlatın ve yeşil renge dönüşünceye kadar bekleyin. Artık Herhangi bir internet tarayıcınızı açarak http://localhost/dashboard/ yazıp Xampp’ın arayüzüne erişebilirsiniz.

Arayüzden phpMyadmin diyerek veritabanına bağlanıp veritabanı oluşturabilirsiniz. Kullanıcı adı root, şifre yoktur.

Program arayüzünden Explorer diyerek açılan klasörde htdocs klasörüne projenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin WordPress kurmak istiyorsanız htdocs klasörünün altına bir wordress isimli klasör oluşturun ve http://localhost/wordpress/ yazarak projenize gidebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolaydır. Yinede Wamp server kurmak istiyorsanız, “Bilgisayarınıza WordPress Kurmak” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir