Nic.TR BTK’ya Devrediliyor Domainlerinizi Taşıyın

Bugün aldığım bir mail karşısında gerçekten üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim ve size mantıken yapmanız gerekeni aktarmak istedim. Nic.TR com.tr, gen.tr, web.tr gibi “TR” uzantılı domainlerin ODTÜ tarafından kayıt edilmesini sağlayan ve bu işlemi sadece yıllık 15 TL’ye yapan bir sistemdi. BTK’ya devredilmesi sürecinde, BTK’nın yetkili olarak gördüğü firmalar tarafından kayıt işlemi yapılmasına izin verilecek(birilerinin para kazanması) ve Nic.TR artık hizmet dışı kalacak.

Bugün gelen maildeki firmanın ücretlerine göz attığımda gen.tr uzantısının yıllık kayıt ve yenileme ücretinin 7.49$ olduğunu gördüm. 15 TL’ye yenilediğim domainin artık 50 TL civarına yenilemem gerektiğini öğrendin. İşte bu aradaki 35 TL ile birileri yine zengin olacak, biz reklamlara tıklandıkça o 35 TL’yi çıkarmaya çalışacağız.

Bitimine 3 Ay yada daha az süre kalmış domainlerinizi acil yenileyin.

Eğer imkanınız varsa hala ucuzken 1’er yıl yenileyin. Şuan için ODTÜ yetkili satıcı olmak ve maduriyet yaşatmamak adına METUnic isimli firmayı kurdu. 15 TL’ye yenilediğimiz domainlerimizi artık en azından 1-2 yıl geçerli olacağını düşündüğüm METUnic fiyatı 18 TL oldu. Buna da razıyız ama TR uzantılı domaini dolar üzerinden ödemek ağırıma gidiyor.

Hatıra Fotoğrafı olarak kalsın 🙁

Henüz önümüzde 3 ay süre var, hemen METUnic’e taşıyamıyoruz, acele karar verip elinizdeki tüm domainleri diğer yasal firmalara taşımayın. Her birinin fiyatlarını kontrol edin ve ona göre karar verin. Açıkcası “TR” uzantılı domainin fiyatı 8 dolar olursa, ben hepsini com domaine çekerim sitelerin. Hiçbir anlamı yok benim için

Hepinize bol reklamlı günler dilerim.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir