Mysql Order By Özelliği (Birden Fazla Koşul)

Php ile kodlama yapıyorsanız artık ondan ayırt edilmeyen ve birlikte harika bir ikili olduğunu bildiğimiz Mysql’da da bazı hayat kurtaran bilgilere ihtiyacınız olabilir. SELECT işlemi yaparken birden fazla order by kullanabiliriz.Örneğin bir kitaplıkta 10 adet farklı fiyatta kitap olsun. Bu kitaplarda birbirinden farklı şekilde daha önce satış yapılmış olsun. Biz fiyatı en ucuz olan ve en çok satış yapılmış kitaba doğru nasıl sıralama yaparız ?

SELECT * FROM kitaplar ORDER BY fiyat ASC,satis DESC

şeklinde çağırdığımızda fiyat sütununda en ucuzdan pahalıya göre, satis sütununda ise en çok satış yapılmış şekilde sıralayacaktır.

Resimde de göreceğiniz üzere fiyatı en az olan ürünlerden en yükseğe doğru sıralarken satış tablosunuda göz önünde bulunduruyor.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir