İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazım USLU Kimdir ?

Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin 🙂

Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir akdeniz olur
Gülümse

Hayatım roman olur diyenlerden 89 model bir kardeşinizim. Garibanlığı en zirve noktasına kadar yaşamış paranın ne zorluklarla kazanıldığını bilen 2009 yılında eğitimini maddi imkansızlıklar doğrultusunda bırakıp, ticarete atılmış arkadaştır kendileri.

Konya’nın Ereğli ilçesinde doğmuş büyümüş ve halende orada yaşıyor. İstanbul, Antalya gibi büyük şehirlerden iş teklifi alsa da anasını ve kardeşini bırakacak kimsesi olmadığı için kımıldayamıyor.

Dedim ya garibanlığı dibine kadar yaşadım diye, işte tamda öyle.. Tuvaleti banyosu dışarda kerpiç bir evden, 3+1 aparmant dairesine.. 70 lira kira öderken 120 Bin liralık ev sahibi olmaya giden yolda tırnaklarım kırıldı.

Maddi imkansızlıklarla Trabzon Beşikdüzü ilçesinde kazandığım 2 yıllık okulda öğrendim ben aslında paranın çok değerli bir şey olduğunu. 17 yaşımdaydım, 50 lira ile haftalık geçinmeye çalışan gözü henüz açılmamış Anadolu çocuğuydum yani..

tüm Yaşanmışlıklara…

Çok değerli insanlar dostlar biriktirdim her gittiğim memlekette. İmkansız sevdalıklar yaşadım, kırılan umutlara kırılmış umutlarıma şahit oldum. Hiç unutmam Trabzonda çok yağmur yağar, 10 liraya aldığım çaput ayakkabım ayaklarımı ıslatıp üşütüyor diye cebimdeki 17 lira ile bot alınamayacağını bildiğim için gittim bir ayakkabıcıya.

Kara lastiği çok kez giydim zamanında ama sarı lastik botu üniversite de 17 yaşında orada giymek zorunda kaldım. 13 liraya aldığım o bot ile okula gittiğimde yüzüm gülüyordu çünkü ayaklarım ıslanmıyordu ama benle beraber sınıf arkadaşlarımda gülüyordu çok hoşlarına gitmiş olacakki. Heleki birini hiç unutmam Trabzonlu İstanbul’da yaşayan ismi Kadir olan arkadaşımın o gülüşlerini hiç unutmam.

Kadir ayakkabılarımın resmini çekmiyorum ben Allahtan korkarım ama lumberjack diye bir markaymış 200 TL. Ayda bir tane alabiliyorum şuan. Sen hangi fabrikada çalışıyorsun ? okursan denk gelirse bir not yaz. İşe de ihtiyacın olursa gel kardeş, çaycıya ihtiyacım var asgari ücret + sigorta verebilirim. Yok gelemem diyorsan ordaki eşe dosta diyeyim sana bir iş ayarlasın, duydum evlenmişsin çoluğun çocuğun bu durumları yaşamasın kardeş..

O günden sonra hayatımda hiç kimseye kilolu zayıf uzun kısa kürt alevi peltek FAKİR vb. özellikleri nedeniyle ön yargıyla yaklaşmadım. Dediğim gibi bir kadiri kaybetmişimdir 🙂 canı sağolsun hakkımı helal ediyorum. İnşallah Allah ona çocuklarıyla bu imtihanı vermez.

Sabahın 6’sı.. Niğdeye okula giderken ben..

Dediğim gibi yoksulluğu dibine kadar yaşamış bu kardeşiniz 4 yıl Niğde üniversitesinde kendi parasıyla okuma imkanı buldu. Eğitimini bitirmeye yakınkende babasını kanserden kaybetti. Sonra moral psikoloji derken askere kaçmakta buldu kendini.

Bir Şafaktan Bir Şafağa..

Hayatında ilk defa devletin parasını ve imkanını kullanmaya ve bunun karşılığında 6 ay askerlik yapmaya gitti. Düşünsene 🙂 190 TL maaş alıyordum aylık yeminle bitmiyordu. Bakma sen ağlayan memurlara onların nefsi aç. Şuan çok daha fazla kazanıyorum ama soframda yine aynı şeyler var ..

Kuru Fasulye, kuru soğan plav. Daha ne olsun demi. Cebim delikken üstüm başım yırtıkken yanımda olanlar hala yanımda.. Laf lafı açıyor bir gün bir kitap satırlarında detaylarını okursunuz kısa kısa devam edeyim. Okulu bitirdik dedik ki kaymakam olalım vatana millete hizmet edelim.

100 kişi için 25 bin kişi başvurdu. İşe güce ayırdığım vakti derse ayırsam da olmayacak bir hayaldi zaten. Ama Allah şahittir ki eğer bu imkan bana verilseydi, devletin o sihirli elini her bir garibana dokunturmassam şerefsizdim.

Bir gün bile götümü o koltuğa koyup oturursam şerefsizdim. Sokak sokak ilmik ilmik işleyerek şehrin her bir yanını kimin ihtiyacı varsa gerçekten kim okuyabilmek için ne zorluklara katlanıyorsa yükünü hafifletmek boynumun borcuydu. Hatta maaşı bile istemezdim. Ama dediğim gibi devletin işini yine devlet bilir. Demekki benden çok çok fazla iyi niyetli biri daha vardı onu aldılar.

Asker hatırası…

İnsanların matematik, Türkçe, din vb. konularda bilgili olmasıyla bir kaymakam olması çok saçma. Bazı görevler vicdan ister, görmüş geçirmişlik, tecrübe ister. Nedense devleti temsil eden birçok kaymakam çok iyi matematik yapıyor, valilerimiz din kültürü ve Türkçe bilgisiyle özenle devleti yönetiyor. Tabi ki devlet adabı da önemli ama devlet ahlakı çok daha önemli.

Devlet bana iş vermedi diye gidip birinin kapısını çalmadım. Sokaklara çıkıp pankart açıp bas bas devletten iş dilenmedim. Mülkünde, makamında sahibi ALLAH’tır. Ben Allah’tan 3 istedim o beş verdi. Her gelen müşteride her kazandığım kuruşta şükrettim. Ömrümün sonuna kadarda buna da şükür diyeceğim.

Sevdiklerim yanımda demiştim..

Neyse kaymakamlıkta olmayınca zaten hazırda işleyen websitelerim vb. geliştirmem için gerekli olan şey PHP idi. 11 yıllık Adsense yayıncısı olan kardeşiniz denemediği sektör kalmamıştır. O sektörün ihtiyaçlarını bilir ve ister wordpress ister özel script ister tasarım yada yerleşim. İhtiyaçlarımı karşılayabilmem için PHP öğrenmem şarttı ve 2017 yılında birkaç ayda yalayıp yuttum PHP’yi.

Çalışmak, Özgürleştirir..

Şimdi web site yöneticisi( webmaster bana tuhaf geliyor :)), PHP , CSS3, HTML5, Biraz Pyhton ve Birazda Javascrip kodlayabilen yazılımcı, Bahçesi olan bir çiftçi ve birçok kampanyamda göreceğiniz üzerine sosyal sorumluluk sahibi Türk Genciyim.. Yaşım 29 ölümüne çalışıyor ve üretiyorum.

Bir yorum

  1. temel coşkun temel coşkun Temmuz 10, 2019

    Allah Cc. yolunu ve bahtını açık etsin, Ailenle beraber inşallah. Düğününe davet etmezsen doku yağsın emi, hoscakal ilk fırsatta tekrar ziyaretinize gelecem inşallah annenlede tanışmak ve elini öpmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir