Cpanel Ücretsiz SSL Sertifika Oluşturma ve Yükleme

Bugün itibari ile Fransa’da bulunan sunucum üzerinden Türkiye lokasyonlu bir webhostinge wpgunlugu olarak taşındık. Plesk panelde ücretsiz Let’s Encrypt kullanıyorduk. Sunucu kendimizin olduğu için kolayca müdahale edip bunu kurabiliyorduk fakat Cpanel yüklü bir hosting paketine geçiş yaptığımız için kurulumda birazda olsa sorun yaşadık.

[reklam]

Eğer sizde ücretsiz SSL sertifika sağlayan bir hosting kullanıyor fakat bu özellikten yararlanamıyorsanız sıfırdan bu yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

1# İlk olarak Cpanel’e giriş yapın ve Güvenlik Kısmına gelerek SSL/TLS kısmını açın.

2# Buradan Özel Anahtarlar kısmına gelerek mevcut SSL olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer mevcut bir SSL varsa yeniden SSL oluşturmanın gereği yoktur.

Açıldığında sertifikalarınız gözükecektir. Geçerli bir sertifika yoksa eğer bir sonraki adıma geçin eğer sertifika varsa sondaki adıma ilerleyin.

3# Eğer sizde mevcut bir sertifika gözükmüyorsa SSL / TLS kısmından Özel Anahtar yerine Sertifikalar CRT diyerek yeni sertifika oluşturalım.

Burada Etki Alanları kısmına SSL sertifikasının aktif olacağı alan adını giriyoruz. dilerseniz mail.siteadresi.com şeklinde SSL sertifikası etkin olmasını istediğiniz alt alan adlarını girebilirsiniz. Şehir Şirket eyalet gibi adres bilgilerini doldurduktan sonra alt kısımda yer alan Oluştur’a basın.

4# Şimdi oluşturduğumuz yada halihazırda var olan SSL’mizi siteye tanıtalım. SSL / TLS bölümü altından Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) seçeneğine tıklayarak ilerleyelim.

Etki alanı olarak kurulum yapacağımız sitemizi seçiyoruz. Ardından Etki alanına göre otomatik doldur diyoruz eğer sertifika bilgileri otomatik olarak dolmaz ise bir üst kısımda bulunan sertifikalara gözat butonuna tıklayarak açılan kısımda geçerli sertifikayı belirtebilirsiniz.

Son olarak Sertifikayı Yükle butonuna basarak sertifikayı sitenize tanımlayabilirsiniz.

İşlemler henüz bitmedi, şuan halen Gizlilik koruması hatası almanız oldukça doğal.

Oluşturduğumuz sertifikayı çalıştırmamız gerekiyor.

#SON – Şimdi Cpanele giriş yapıp Güvenlik başlığı altından SSL/TSL Status bölümünü açın.

Daha sonra ilk olarak listede gözüken tüm etki alanlarını seçin.

Ardından Exclude XX Domain from AutoSSL butonuna tıklayalım son olarakta Run AutoSSL butonuna tıklayarak Cronjob’un işlenmesini bekleyelim.

Tüm işlemler tamamlandığında artık sorunsuz bir şekilde HTTPS bağlantılarınızı kullanabilirsiniz. Faydalı içeriklerimizde görüşmek dileğiyle.

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir