Bilgisayara WordPress Kurmak (Localhost WordPress)

Wordpress sitemiz var ve birtakım değişiklikler yapmayı düşünüyoruz. Bütün değişikliklerden önce Kendi bilgisayarımıza bir wordpress kurup, değişiklik denemelerini orada yapıp daha sonra sitemize uygulayabiliriz. Buda anlık değişiklik yapmadan olası bir ziyaretçi kaybını önleyecek ve daha akla yatkın bir çalışma sağlayacaktır.

Bilgisayara Wamp SERVER Kurulumu

Localhost’umuzda çalışabilmek için bir programa ihtiyacımız olacak. Bu program bize, MYSQL, PHPMYADMIN, APACHE SERVER gibi Windows’ta çalışmayan fakat WordPress’in çalışması için gerekli olan birçok özelliği bilgisayarımızda kullanabilme avantajı sağlar.

İlk olarak buraya tıklayarak Wamp Server’ı bilgisayarımıza indirelim(Bilgisayarınız ile alakalı en uyumlu sürümü indirin, 64 bit bilgisayara 32 bit Wamp kurmayın.). Daha sonra kurulumu adım adım basit bir şekilde gerçekleştirelim.

[reklam]

Ardından Masaüstüne gelen Wamp Server’a tıklayıp uygulamayı çalıştıralım.

Saatin oradaki uygulamalarda Wamp server önce kırmızı, ardından turuncu ve bütün hizmetler sorunsuz çalıştırıldığında yeşile dönecektir. Yeşile döndüğünde artık WordPress’imizi Windows PC’mizde sorunsuz kurup çalıştırabiliriz.

İlk olarak bir Database oluşturalım.

Uygulama ikonuna(saatin oradaki) sol tıklayıp, açılan kısımda phpMyAdmin’e tıklayın.

[reklam]

İlk girişte sizden şifre istemez. Kullanıcı adınız Root, şifrenizi boş bırakıp Git’e tıklayın.

Açılan PHPMYADMIN sayfasında Yeni, ardından Veritabanı Oluştur ve daha sonra Oluştur kısmından yeni veritabanımızı oluşturalım. Kullanıcı oluşturmamıza gerek yok, Root kullanıcı adıyla giriş yapabilir, bağlanabiliriz.

Şimdi WordPress.org‘dan WordPress’in en güncel sürümünü indirelim.

Yukarıdaki linke tıklayıp açılan kısımda WordPress’i indirin.

Şimdi tekrar saatin oradaki Wamp Server ikonuna sol tıklayıp açılan pencerede WWW Directory kısmına tıklayalım.

Açılan kısıma yeni bir klasör oluşturuyorum ve ismini de wpgunlugu koyuyorum. Şimdi indirdiğimiz WordPress klasörünün içerisindeki dosyaları bu dizine atacağım.

Artık kuruluma geçebilirim. Chrome veya hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız adres satırına http://localhost/wpgunlugu yazdığınızda kurulum ekranına geçecektir.

Başlayalım! butonuna tıklayalım.

Oluşturduğumuz veritabanının ismini giriyoruz ben Wpgunlugu yapmıştım yazdım. Kullanıcı adına Root, şifre kısmını ise boş bırakıyorum ve gönder diyorum.

Kurulumu çalıştır butonuna tıklıyorum.

Site başlığını kullanıcı adı ve şifremi e-posta adresimi girip, wordpress’i kur diyorum. Artık WordPress kurulumu tamamlandı.

Basit bir şekilde Wp blogu, Localhosta kurmuş olduk. Farklı yazılarda görüşmek dileğiyle iyi bloglar!

Kazım Uslu

Kazım Uslu

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapan yazılımcıyım. Yazılımı meslek olarak icra ediyorum. Alaylıyım, 11 senedir internet sektöründe çalışıyorum.

Bakmakta Fayda Var

3 Yorum

  1. mithat dedi ki:

    Teşekkürler sorunsuz kurdum benim blogum oldukça yavaş ve google page speed testinde çok düşük puanla karşılaşıyorum bunun ile alakalı bir içerik oluşturmanızı istiyorum

  2. Bekir dedi ki:

    Ek bir bilgi: wamp kurarken msvcr110.dll hatası ile karşılaştım. Aynı hata ile karşılaşan olursa bu dosyayı internetten indirip system32 klasörüne atmaları gerekir. Sorunu bu şekilde çözdüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir